5/6/2014
V zásadě existují tři typy dlužníků. První své závazky bere zodpovědně a daří se mu je splácet. Druhý se sice snaží splácet, ale nedaří se mu to. Třetí typ je noční můrou všech poskytovatelů, protože jde o osobu nezodpovědnou, která bere své závazky na lehkou váhu a ani nehodlá dluhy splatit. Co dělat, pokud nám někdo dluží peníze? Jaké máme možnosti? Je jich několik, od osobní domluvy až po soud.
Pokud máme co do činění s člověkem, který si nezvládá finance dobře zorganizovat, na splátky zapomíná, ale má dobrou vůli dát vše do pořádku, většinou postačí se na něj zaměřit, kontrolovat jej a splátky mu dostatečně dopředu pravidelně připomínat.
Dlužníci se někdy snaží vymlouvat, často slibují zaplatit další měsíc, nebo až budou mít peníze, ale je obtížné z nich peníze dostat. Nenechte se zviklat a obměkčit, na uhrazení splátek trvejte i za pomoci metod jako hrozba sankcí. Na některé dlužníky naopak platí motivace formou jakési odměny, například mírného snížení úroků v případě včasného zaplacení.
V případě dlužníků, kteří úmyslně nepřijímají zásilky a nezvedají telefony, je situace nejtěžší. Nenechte se odradit, na splacení trvejte. Pokud dlužník odmítá kontakt, obraťte se na společnosti, které vymáhají pohledávky. Jejich služby sice něco stojí, ale investice se vyplatí, pokud jsou peníze od dlužníka získány a disponují schopnými lidmi, zkušenostmi i kontakty.
Pokud někomu půjčujete peníze, pořádně si jej dopředu prověřte. Zjistěte si jeho majetkové poměry a příjmy, vyžádejte výpis z registru dlužníků. Smlouva o půjčce musí být platná a ověřená. Ručením nebo zástavním právem se pojistěte proti nesplácení. Pokud dlužník nereaguje, můžete někoho pověřit vymáháním pohledávek a alespoň část peněz získat zpět, nebo celou žádost předat soudu.